Pot înfrunta fiecare zi cu bucurie, pentru că acum ştiu că Dumnezeu are grijă de mine şi nu e nevoie să mă judec. Dacă pic, mă rog să mă pot ridica din nou. Când sufăr, ştiu că El nu este decât la o rugăciune distanţă. Ce bucurie mi-a produs această nouă iubire găsită!
Este posibil ca să cunoşti foarte bine învăţăturile Bibliei şi să ai o mulţime de texte memorizate şi totuşi să fii amăgit pentru că tu nu ai descoperit legătura personală cu Dumnezeu prin intermediul Bibliei. Scopul studiului biblic este părtăşia şi comuniunea cu Domnul nostru Isus Hristos.
Dumnezeu nu aşteaptă să lucrăm peste măsură, ca să-I facem pe plac. El ne-a făcut cu anumite legi. Când colaborăm cu Creatorul nostru, El va binecuvânta casa pe care o construim pentru viaţa noastră. Îţi clădeşti tu casa pe o temelie sănătoasă sau pe nisipul drogurilor şi stimulenţilor artificiali?
Ambiţia umană, dorinţa de a avea întotdeauna mai mult cu orice preţ nu face altceva decât să ne ducă la groapă. Nu puneţi niciodată pe planul doi acest avertisment al lui Isus: „Păziţi-vă de orice fel de lăcomie” (Luca 12:15).
#evitaţilăcomia
Iată la ce sunt chemate femeile creştine - să îşi asume riscuri pentru cauza Evangheliei fără să le fie frică să meargă înainte şi să îşi folosească darurile date de Dumnezeu pentru slava numelui Său! Roagă-te şi apoi ascultă doar ce este în inima ta, după care, ca femeile cuvioase din vechime, vei şti cum este să fii binecuvântată de Dumnezeu!
Chiar dacă suntem impresionaţi de ceva spectaculos, noi nu trebuie să decidem pe baza simţurilor noastre. Adevărul trebuie judecat prin prisma Scripturii şi în contextul relaţiei noastre personale cu Dumnezeu.